Używamy Cookies w celach świadczenia usług i sporządzania statystyk. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę
na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na stronie: Polityka prywatności.

, Minerały, Skamieniałości, Zestawy okazów, Literatura, Mapy

Literatura
Minerały Skamieniałości Zestawy okazów Literatura Mapy

Logowanie Koszyk Rejestracja Koszty wysyłki Regulamin O nas
Kontakt


 
Nawigacja: Strona główna >> Lokalizacje >> Radzimowice (Dolny Śląsk)


Radzimowice (Dolny Śląsk)


Radzimowice położone są na północ od Mysłowa w Górach Kaczawskich. Wieś ta, znana wcześniej pod nazwą Stara Góra, była w dawnych latach bardzo znanym ośrodkiem wydobycia rud miedzi, arsenu, cynku i ołowiu, a także złota i srebra. Istniału to kilka kopalń oraz huta. Aktualnie po intesywnej działalności pozostały powoli zarastające hałdy oraz otwory dwóch szybów. Interesujące nas hałdy znajdują się na zachodnim zboczu dolinki - N stoki Żelaźniaka (pole "Wilhelm"), do hałd prowadzi droga polna od Radzimowic w kierunku NE, ślady robót górniczych znajdują się też w dolince na W od wsi (pole "Pocieszenie Górnika").

___________________________________

Opis / występowanie:

Hałdy są pozostałością po eksploatacji złoża polimetalicznego "Stara Góra". Tworzą je 2 pola górnicze: pole "Wilhelm" i "Pocieszenie Górnika". Omawiane hałdy należą do pierwszego pola. Całe złoże jest usytuowane w S części metamorfiku Gór Kaczawskich. Teren zbudowany jest głównie z łupków kwarcowo-serycytowych (zwanych radzimowickimi) z wkładkami wapieni i zieleńców oraz z ryolitów (g. Żelaźniak i drobne apofizy na S). Żyły rudne występują tylko w łupkach, natomiast w pozostałych skałach stwierdzono tylko drobne okruszcowanie.

 

Chalkopiryt - stanowi jeden z głównych minerałów rudnych, występuje głównie w postaci masywnych skupień, często współwystępuje z arsenopirytem i pirytem. Czasami można spotkać niewielkie kryształy w pustkach w obrębie skał węglanowych towarzysząc barytowi.


Arsenopiryt - tworzy skupienia zbite często pokaźnych rozmiarów, można również natrafić na różne zrosty jak i pojedyncze kryształy


Piryt - spotykany zarówno jako masywne skupienia jak i drobne kryształy wśród skał otaczających żyłę


Galena - rzadziej spotykany minerał, zazwyczaj jako drobne wpryśnięcia, niekiedy większe bryłki, występuje w paragenezie z chalkopirytem, sfalerytem i tetraedrytem


Sfaleryt - zwykle jako zbite masy o czarnej barwie i silnym, diamentowym połysku


Tetraedryt, bournonit - niewielkie zbite skupienia,


Boulangeryt - najczęściej spotykany w żyle "Pocieszenie Górnika", igiełkowate kryształki wrośnięte w dolomit i syderyt


Dolomit - czasami spotykane siodłowo wygięte kryształy do 1 cm wielkości


Baryt - rzadko spotykany, w towarzystwie dolomitu


Kwarc - głównie jako minerał płonny żył


Inne stwierdzone w złożu minerały: złoto rodzime,  bizmut rodzimy, bismutynit, markasyt, antymonit, ankeryt, kalcyt, syderyt oraz wtórne minerały: gips, pseudomalachit, chryzokolę, arsenolit, farmakosyderyt, kankit (te 3 ostatnie to rzadkości mineralogiczne)
___________________________________

Uwagi: 

W pobliżu hałdy znajdują się 2 okratowane szyby "Luiza" i "Arnold" (ok. 1 km na W). Dawne wyrobiska podziemne stanowią dużą atrakcję dla speleologów, często przyjeżdżają tu by eksplorować sztolnie.




GALERIA
Widok na Pasmo Gór Kaczawskich i Radzimowice z Rudaw Janowickich
Widok na Pasmo Gór Kaczawskich i Radzimowice z Rudaw Janowickich
Zabudowania Radzimowic
Zabudowania Radzimowic
Okratowany wylot szybu "Luiz"
Okratowany wylot szybu
Szyb "Luiz"
Szyb
Hałdy obok szybu "Luiz"
Hałdy obok szybu


<< poprzednia likalizacja poprzednia strona następna likalizacja >>


Copyright©2024 geopasja.pl. Wykonanie Studio Rozwoju ® Wszelkie prawa zastrzeżone.